انواع درخواست ها و مجوزهای ساختمانی

درخواست‌هایی که در رابطه با یک ساختمان از شهرداری می‌شود و به حکم قانون، رسیدگی و پاسخ به آن‌ها در حیطه وظایف شهرداری هست را عمدتاً می‌توان در سه گروه کلی زیر تقسیم‌بندی نمود:

  • درخواست‌های گروه پروانه
  • درخواست‌های گروه گواهی
  • درخواست‌های گروه استعلام

 

درخواست‌های گروه پروانه

درخواست‌های گروه پروانه شامل درخواست هر گونه مجوز از شهرداری جهت انجام یک ساخت‌وساز هست که عمدتاً شامل موارد زیر است:

۱-پروانه احداث بنا:

 این مجوز برای زمین بایر (زمین ساخته نشده) و بر اساس ضوابط مصوب طرح تفصیلی مربوطه صادر می‌شود. 

۲-پروانه تجدید بنا:

جهت تجدیـد بنای ساختمان موجـود پس از تخریـب بنـای قـدیمی و بر اساس ضـوابط طـرح تفصـیلی مربوطـه صادر می‌شود.

۳-پروانه توسعه بنا:

جهت افزایش بنای ساختمان موجود و بر اساس ضوابط طرح تفصیلی مربوطه صادر می‌گردد. به عنوان مثال مجوز طبقه اول جدید بر روی طبقه همکف موجود در ساختمان‌های اسکلت بنایی پروانه توسعه بنا محسوب می‌شود.

۴-اصلاح پروانه:

در زمانی که مالک با شهرداری توافق نماید تا مندرجات پروانه صـادره قبلـی بر اساس ضـوابط طـرح تفصـیلی مربوطـه افزایش و یا کاهش پیدا کند صادرمی شود.

 

۵-تجدید پروانه:

 در مواردی که مهلت پروانه قبلی به اتمام رسیده و مالک قصد تجدید پروانه را داشته باشد صادر می‌شود . 

۶- پروانه مقاوم‌سازی:

جهت املاکی که قصد تعمیر اساسی دارند و ساختمان نیاز به طرح مقاوم‌سازی دارد صادر می‌گردد.

۷-پروانه تعمیرات:

این مجوز برای هرگونه تعمیرات در ساختمان ساخته‌شده صادر می‎شود.

۸-مجوز دیوارکشی:

 این مجوز جهت اراضی بایر و با توجه به شرایط و ضوابط تعیین‌شده صادر می‌گردد.

 

درخواست‌های گروه گواهی

درخواست‌های گروه گواهی، معمولاً تأییدیه اقدامات ساختمانی است که متقاضی در ملک خود انجام داده است و عمدتاً شامل موارد زیر است:

۱-پایان کار سفت‌کاری یا عدم خلاف:

عبارت است از شناسنامه ساختمان که اطلاعات مالکیت؛ نوع سند؛ مساحت و حدود اربعه؛ تراکم مصوب و سطح اشغال مجاز؛ کاربری مجاز؛ میزان در مسیر ملک؛ زیربناهای موجود و کلیه مشخصات فنی ساختمان که بر اساس گزارش کارشناس بازدید و با توجه به  وضعیت ساختمان که مرحله سفت‌کاری یا فاقد نما بوده و در نهایت مشخصات مهندسین ناظر مربوطه و تعهدنامه‌های لازم از مالک، در آن ثبت شده است.

 

۲-پایان کار بهره‌برداری:

عبارت است از شناسنامه ساختمان در حد بهره‌برداری که در آن علاوه بر اطلاعات گواهی عدم خلاف؛ نوع نمای بلوک ساختمان، تأییدیه آتش‌نشانی و آسانسور و تأییدیه مهندسین مرتبط، در مرحله بهره‌برداری (پایانکار کامل عملیات ساختمانی) اخذ و درج می‌شود. در این مرحله کلیه تخلفات پروژه، عوارض پرداخت‌نشده و هرگونه بدهکاری مالی به شهرداری تا تاریخ پایانکار تسویه حساب و در پایانکار ذکر می‌گردد.

۳-مفاصاحساب:

هرگونه گواهی اخذشده از شهرداری که در آن مشخص شود ملک ‌مورد نظر همه بدهی‌های خود را به شهرداری پرداخت‌نموده و به شهرداری بدهکار نیست را می‌توان در حکم مفاصاحساب تا تاریخ قیدشده در آن گواهی قلمداد نمود؛ از جمله پروانه ساختمانی که بدهکاری اقساطی نداشته باشد یا گواهی عدم خلاف یا گواهی پایانکار. اما چنانچه به هر دلیلی مالک خواستار آن باشد که در یک مقطع زمانی خاص، وضعیت بدهی خود را به شهرداری مشخص کند و آن را پرداخت نماید (صرف‌نظر از مجوزها و گواهی‌هایی که ذکر گردید) می‌تواند در خواست خود را در قالب دریافت مفاصاحساب به شهرداری اعلام نموده و پس از تسویه حساب کامل، گواهی مفاصاحساب دریافت نماید.

۴-وضعیت بنا:

برخی شهرهای کشور شهرداری آن‌ها جهت ساختمان‌هایی که سند ملکی ندارند ولی شرایط اخذ پایانکار را دارند مفاصاحساب صادر می‌کند. برخی دیگر از شهرهای کشور از جمله شیراز به همین گواهی با شرایط فوق ” وضعیت بنا”  می‌گویند.

درخواست‌های گروه استعلام

درخواست‌های گروه استعلام یا به عبارت بهتر گواهی پاسخ استعلام، عبارت است از پاسخی که شهرداری به اداره‌ها و موسسه‌های مالی به درخواست متقاضی می‌دهد. این پاسخ معمولاً تأییدیه شهرداری به ارگان مورد نظر از جهت تسویه حساب ملک با شهرداری و نداشتن هرگونه مشکل شهرسازی است که عمدتاً در پاسخ به نامه استعلام سازمان مورد نظر صادر می‌شود. در نتیجه مالک می‌بایست قبل از صدور پاسخ استعلام نسبت به تسویه حساب کلیه عوارض ساختمانی اعم از عـوارض سـالیانه نوسازی، عوارض انتقال سند و عوارض مربوط به تخلفات احتمالی ملک نسبت به آخرین گواهی اقدام نماید.

ارگان‌ها و مؤسسه‌هایی که معمولاً این‌ گواهی را  درخواست می‌کنند عمدتاً شامل موارد زیر هستند:

  • دفترخانه اسناد رسمی
  • بانک
  • اداره‌ها از جمله دارایی
  • اصناف

البته در زمان صدور مجوز بسته به نیاز، استعلام‌هایی هم شهرداری از اداره‌ها و سازمان‌ها می‌نماید که جواب آن اداره جهت صدور مجوز  برای شهرداری لازم است. برخی از این استعلام‌ها درون سازمانی هستند؛ مانند استعلام از آتش‌نشانی جهت کنترل ضوابط آتش‌نشانی؛ یا فضای سبز جهت کنترل در نظر گرفتن مقدار درخت یا فضای سبز لازم به ازا هر واحد آپارتمان در نقشه‌های معماری در زمان صدور پروانه ساخت؛ و برخی هم برون‌سازمانی هستند که  به عنوان نمونه می‌توان به  استعلام شهرداری از اداره برق جهت بالکن سمت گذر اشاره کرد. این استعلام برای این انجام می‌شود که شهرداری مطمئن شود مجوز اجرای بالکن بر گذر، وارد حریم کابل های اداره برق نمی‌شود. جواب این استعلام است که مشخص می‌کند آیا مالک مجاز به اجرای بالکن هست یا خیر؟ و اگر مجاز است، تا چه عمقی می‌تواند در ضلع بر گذر خود بالکن اجرا نماید؟

مقاله ای که مطالعه فرمودید بخشی از کتاب ساختمان سازی “از پروانه تا کاشانه” جلد یک با موضوع “اقدامات قبل از ساخت” است:

 

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی